byard ایران تاکسی شورای شهر شورای اسلامی

byard: ایران تاکسی شورای شهر شورای اسلامی حمل و نقل عمومی اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی باید کاری کرد بدنه اصولگرای جامعه به سمت کار رقابتی سالم حزبی کشیده شود، گفتگوی

نماینده سابق مجلس بر این باور است که در حال حاضر ما احزابی داریم که جز یک مرکزیت در پایتخت کشور عزیزمان ایران فعالیت بیشتری ندارند، این احزاب یا باید در دیگر اح

باید کاری کرد بدنه اصولگرای جامعه به سمت کار رقابتی سالم حزبی کشیده شود، گفتگوی

احمد شیرزاد: باید کاری کرد بدنه اصولگرای جامعه به سمت کار رقابتی سالم حزبی کشیده شود/ "گفتگوی ملی" باعث به خود آمدن و تفکر منطقی جناح اصول گرایی می شود

عبارات مهم : سیاسی

دوره فعلی، دوره گفتگوی ملی هست.

نماینده سابق مجلس بر این باور است که در حال حاضر ما احزابی داریم که جز یک مرکزیت در پایتخت کشور عزیزمان ایران فعالیت بیشتری ندارند، این احزاب یا باید در دیگر احزاب فعالتر ادغام شوند یا باید به صورت جدی تر فعالیت و دفاتر استانی خود را گسترش دهند.

باید کاری کرد بدنه اصولگرای جامعه به سمت کار رقابتی سالم حزبی کشیده شود، گفتگوی

احمد شیرزاد فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده سابق مجلس در مورد فعالیت حزبی در کشور عزیزمان ایران در گفت وگو با عصر کشور عزیزمان ایران گفت: دوستان اصلاح طلب در چند جهت باید به مباحث توجه خاص نشان دهند. ابتدا بحث و گسترش تشکیلات، فرهنگ تشکیلاتی و نظم و انظباط تشکیلاتی هست. ما در دوره دولت اصلاحات شاهد شکل گیری تعدادی احزاب اصلاح طلب بودیم که در دوره های بعدی به علت ایجاد محدودیت ها و مخصوصا از سال های 88 به بعد انجام این فعالیت ها دچار خدشه شد، حتی این محدودیت های به حدی بود که بعضی از احزاب اجازه تشکیل کنگره خود را نیز نداشتند.

در دولت اول آقای روحانی مقداری از این محدودیت ها برطرف شد ولی انتظار وجود دارد که دولت بستر ساز فعالیت زیاد احزاب شود. بایستی کاری که به صورت نیم بند در دولت یازدهم شروع شد در این دولت با قدرت و با قوت بیشتری ادامه پیدا کند، منزل احزاب شکل و انسجام بهتری داشته باشد تا قانون احزاب به طور کامل اجرا شود. اگر چنین شرایطی بوجود بیاید احزاب اصلاح طلب می توانند به خوبی فعالیت داشته باشند، کنگره خود را تشکیل دهند و در چارچوب قانون از حمایت ارگان های رسمی نظام استفاده کنند.

نماینده سابق مجلس بر این باور است که در حال حاضر ما احزابی داریم که جز یک مرکزیت در پایتخت کشور عزیزمان ایران فعالیت بیشتری ندارند، این احزاب یا باید در دیگر اح

در حال حاضر ما احزابی داریم که جز یک مرکزیت در پایتخت کشور عزیزمان ایران فعالیت بیشتری ندارند، این احزاب یا باید در دیگر احزاب فعالتر ادغام شوند یا باید به صورت جدی تر فعالیت و دفاتر استانی خود را گسترش دهند ادغام بعضی از احزاب در یکدیگر می تواند یک اقدام مناسب باشد، به هر حال ما از تعدد احزاب اصلاح طلب سودی نمی بریم.

البته بعضی مواقع ممکن است یک فایده های ظاهری داشته باشد جهت مثال؛ در انتخابات منزل احزاب ممکن است تعدد احزاب اصلاح طلب مناسب باشد ولی این آیین نامه نیز قابل اصلاح هست. به طور کلی در هیچ جای دنیا به این شکل نیست که یک جناح سیاسی 150 تشکل داشته باشد آیا که این تعدد راه به جایی نمی برد. در بعضی از استان ها مانند اصفهان ده تا پانزده حزب سیاسی اصلاح طلب وجود دارد که به صورت اکیپ یکدیگر را می شناسند و اینطور نیست که این احزاب به صورت ذاتی با هم تفاوتی داشته باشند حتی به صورت فصلی افراد متفاوت در پست های خالی این احزاب جابجا می شوند بعد این فرایند زیاد مناسب نیست و نمی تواند کمک کننده باشد. به طور کلی اگر ما دو تا سه حزب سراسری قدرتمند داشته باشیم می تواند تفاوت های دوستان اصلاح طلب را به خوبی پوشش دهد و نیازی نیست که این تفاوت ها، جهت مثال در 15 حزب سیاسی و ده ها تشکل منطقه ای نشان داده شود. بنابراین تشکل های کوچک باید در تشکل های بزرگتر ادغام شوند و کنگره ها با نظم و ترتیب برگزار شود، حزبی که نتواند در سال کنگره تشکیل دهد مشخص است که فعالیت مناسبی ندارد.

اگر احزاب از درون خودشان شروع کنند و این اصلاحات تشکیلاتی را انجام دهند در نهایت جبهه اصلاحات می تواند خودش را به عنوان یک جبهه منسجم خودش را نشان دهد. همچنین باید مکانیزم تصمیم گیری درون جبهه اصلاحات مشخص باشد، مکانیزم مسئولیت پذیری نیز شفافیت داشته باشد. جهت مثال هنگامی که صورت هایی از سوی یک حزب جهت شورای شهر معرفی می شوند باید نسبت به عملکرد آنها مسئولیت و نظارت وجود داشته باشد. ما نباید شاهد چانه زنی های دقیقه نودی در بعضی پرسشها باشیم جهت مثال در انتخابات مجلس در شهرستانی که 4 نماینده دارد این چانه زنی ها نمی تواند در میان 15 حزب متفاوت صورت بگیرد، بلکه این افراد باید در درون این احزاب فیلتر شود، با تعداد کمتری وارد عرصه شوند و بعد باید در چانه زنی ها یک لیست واحد ارائه دهند.

باید کاری کرد بدنه اصولگرای جامعه به سمت کار رقابتی سالم حزبی کشیده شود، گفتگوی

بحث دیگری که باید در این دوره مد نظر باشد، حفظ روحیه اصلاح طلبی و شکوفا نگاه داشتن این جریان هست. ما در دوره اصلاحات شاهد بودیم که بعد از دو دوره انتخابات پر شور یعنی انتخابات ریاست جمهوری 76 و انتخابات مجلس ششم در سال 78 به مرور به علت تهاجم جناح مخالف و فشار های سیاسی، بدنه اجتماعی اصلاح طلبی مقداری روحیه خودش را از دست داد و از حمایت نمایندگان خود در حاکمیت مایوس شد این مایوس شدن بدنه اجتماعی اصلاح طلب می تواند به ضرر ما باشد البته جامعه ما نسبت به آن وقت پخته تر شده است هست، در آن وقت ایده آل ها بسیار بزرگ بود و همه می درخواست کردند در مدت اندکی به آن ایده آل ها دست یابند ولی الان جامعه بسیار واقع بین تر شده است است و متوجه شده است که با پیشروی گام به گام و تغییرات قدم به قدم بهتر می توان به نتیجه رسید و این نتیجه های نیز پایدار تر خواهد بود.

با این وجود من فکر می کنم که ما در فضای تبلیغاتی و در فضای بحث و مجادلات سیاسی، اجتماعی و تئوریک نباید سهل انگاری کنیم. جریان برابر اصلاح طلبی از سال ها پیش تعداد رسانه های خودش را بسیار گسترش داده است و سرمایه گذاری انبوهی در این کار انجام داده هست، صدا و سیما نیز در بسیاری موارد به صورت کامل در اختیار این جناح هست، به این ترتیب هنگامی که این جناح می خواهد یک تهاجم تبلیغاتی انجام دهد یک توپخانه محکمی در اختیار دارد. در این سمت ما نباید از تعدد رسانه های طرف برابر بترسیم و از تکرار مکرر یک حرف در فضای رسانه و اینترنت نباید جا بزنیم باید بدانیم که اگرچه این طیف تعدد رسانه دارد ولی مخاطب آنها بسیار محدود است.

نماینده سابق مجلس بر این باور است که در حال حاضر ما احزابی داریم که جز یک مرکزیت در پایتخت کشور عزیزمان ایران فعالیت بیشتری ندارند، این احزاب یا باید در دیگر اح

همچنین ما باید بدانیم که این طیف از اعتبار منطقی و انسجام فکری مناسبی نیز برخودار نیستند و در نتیجه دچار تناقضاتی هستند که نمی توانند آن را حل کنند به عبارتی جناح برابر نه می تواند بستر قانون و نظم اجتماعی منطقی جهت حرف های خودشان داشته باشند و نه بستر منطقی فکری جهت حرف خود دارند. بنابراین به نظر من دوستان در عرصه مجادلات فکری نباید عقب نشینی کنند و باید حرف بزنند و بحث کنند ولی این بحث ها نباید به شکلی باشد که طرف برابر را نجوش تر و سرسخت تر کند. من فکر می کنم در دوره پیش رو باید به لحاظ فکری به سمت اصول گرایان برویم، با آنها صحبت کنیم و از آنها استدلال بخواهیم و استدلال ارائه دهیم و این بحث ها باید در فضایی باشد که تلاش در اقناع باشد و نه تلاش بر این که طرف برابر را بکوبیم و له کنیم.

بخصوص دوستانی که در اینترنت و رسانه ای فعال هستند باید کم نگذارند جهت صحبت کردن و باید احترام قائل باشیم جهت طرف برابر خودمان ولی در عین حال باید چالش های فکری را پیش کشیده و به آن دامن بزنیم البته نباید روی حساسیت ها و تعصبات طرف برابر دست نگذاریم. بعد به نظر من این دوره باید دوره “گفتگوی ملی” باشد در این دوره به جای آنکه با اصول گرایان قهر کنیم و بگوییم که فایده ای ندارد و این افراد حرفشان همان حرف های سابق هست، باید به تجربه های گذشته نگاه کنیم باید به اشخاص شاخصی که از اردوگاه اصولگرایی آمده اند مانند؛ آقای مطهری و یا وزیر کشور، توجه شود و ما می توانیم از این تجربیات استفاده کنیم و بفهمیم که صحبت منطقی و صحبت بجا می تواند راه گشا باشد. همچنین در این مسیر می توان از روش منطقی استفاده کرد و جهت همه کسانی که با ما مخالف هستند نیز احترام قائل باشیم.

باید کاری کرد بدنه اصولگرای جامعه به سمت کار رقابتی سالم حزبی کشیده شود، گفتگوی

بنابراین به نظر من این دوره را باید دوره “گفت و گوی ملی” نام گذاری کنیم و می تواند دوره ای باشد که باعث به خود آمدن و تفکر منطقی جناح اصول گرایی باشد. اگر ما غیر از این فکر کنیم به نتیجه نمی رسیم و با پنجه در افکندن های زور مدارانه نمی توانیم حقوق خود را در بحث هایی مانند نظارت استصوابی و امثال آن بگیریم. باید کاری کنیم که بدنه اصول گرای جامعه و مذهبیون جامعه از روش های زورمدارانه طرف برابر تبعیت نکنند و بیایند به سمت کار رقابتی سالم حزبی کشیده بشوند در چنین فضایی می توانیم امیدوار باشیم که دموکراسی به صورت قدم به قدم و تدریجی در جامعه ما گسترش پیدا کند.

واژه های کلیدی: سیاسی | فعالیت | اصلاح طلب | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs